باغ دولت‌آباد

باغ دولت‌آباد یزد

همین چند روز پیش بود که با خواهرم به باغ دولت‌آباد رفتیم ،در اولین نگاهم از عمارت هشتی، مبهوت شیشه‌های رنگارنگ درب عمارت شدم. هرچند که ما را از تماشای فضای سبز بیرون و حوض برزگ باغ بی‌نصیب می‌کند اما ترکیب ریز و درشت و رنگارنگ آنها در اشکال زیبا هر بیننده‌ای را شیفته خودش می‌کند.

باغ دولت‌آباد به بادگیر بلندش شهرت دارد که بنظرم یکی از سمبل‌های معماری و تمدن ایران است هرچند بادگیر شکیب در شهرستان مهریز چند متری بلندتر از آن است اما جمال و وقار بادگیر باغ دولت آباد را دارا نیست.

تصاویر بالا مربوط به عمارت هشتی است که بادگیر هشت طرفه در بالای آن مستقر است ارتفاع آن 33.8 متر است و بلندترین بادگیر خشتی جهان است، در زیر آن یک حوضچه آب قرار دارد که باد وارد شده از بادگیر پس از برخورد به سطح آب فضای داخل عمارت را خنک می‌کند عملکردی شبیه کولر آبی امروز با این تفاوت که نبوغ آن مربوط به 23 دهه پیش در دوران افشاریه می‌باشد. در زیر تصاویری از نمای زیرین بادگیر و حوضچه زیر آن را مشاهده می‌کنید.

چنین تصور می‌شود که در گذشته بادگیرها به نوعی نماینگر منزلت اجتماعی صاحب خانه بوده است که به ارتفاع و زینت بادگیر بستگی دارد حال که این همه از بادگیر گفتم به نظرم کم لطفی است اگر از بادگیر خانه آقازادهدر شهرستان ابرکوه یزد هم یادی نکنیم که شاهکار مهندسی و معماری آن زمان است.

باغ دولت‌آباد

در مورد تاریخچه و بخش‌های مختلف باغ اطلاعات اجمالی در ویکی‌پدیا با عنوان باغ‌دولت آباد موجود است که دیگر به آنها اشاره‌ای نخواهم کرد و در ادامه عکس‌هایی که خودم از جای تا جای باغ گرفتم .

يادگاری بر آثار تاريخی

يادگاری نويسی
يادگاری نويسی

متاسفانه در باغ دولت‌آباد هم بعضی از افراد آثار باستانی و تاریخی را مبدل به تخته‌سیاه يادگاری نويسی خود کرده‌اند، بر روی دیوارها، تاخچه‌ها، درخت و… هر جا که دست آدمی می‌رسیده است شاهد آن هستیم البته این امر مختص به ایرانیان نیست بلکه یک نوع ناهنجاری اجتماعی در جهان است و تقریبا میشه گفت ریشه آن میل به جاودانگی نام ما در تاریخ باشد.
مسلما این پدیده تازگی ندارد، یک قلب تیر خورده که چند قطره خون هم از آن میچکد، اسم‌ها و تاریخ‌ها و.. ناگفته نماند که شعار نویسی هم از این جنس رفتار است که چهره شهر را خراب می‌کند.
با این حال آثار تاریخی نماد هویت جمعی ماست و در حفظ و نگهداری آن باید کوشا باشیم تا نسل‌های آینده نیز تجربه لذت تماشای این آثار بی‌نظیر را داشته باشند.

گشتوگذار در باغ دولت‌آباد

خودم کمتر شرایط سفر به استان‌های دیگه برام فراهم میشه ولی همیشه با استفاده از گوگل مپ و تصاویر 360 درجه به سیاحت از آنها می‌پردازم.
خوشبختانه این تصاویر برای اکثر آثار باستانی و مناظر دیدنی ایران از جمله باغ دولت‌آباد فراهم شده است از این لینک می‌توانید از گردش در این باغ و عمارت‌هایش  لذت ببرید 🙂

1 دیدگاه برای «باغ دولت‌آباد یزد»

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *